Ambrosia peruviana (ambrosie peruánská) je jednoletá bylina známá pod názvem Marco. Roste jako malý keřík a má velmi intenzívní aroma. Stonek je vzpřímený, větvený a na povrchu hrubý. Listy dosahují až na samý vrchol rostliny, která může dosáhnout výšky 50 až 100 cm. Z této rostliny se používají listy, stonky i květy. Listy mají oválný obrys a ostrou špičku, krátké stopky a jemné chloupky na obou stranách (na zadní straně je chloupků více). Dosahují velikosti od 2 do 5 mm.
Popis rostliny
Ambrósie peruánská je dvoudomá rostlina, která má samičí i samčí části. Samčí část (andreceum) je tvořena pěti tyčinkami, samičí část (gynecea) je tvořena pestíky. Květy mají pět malých bílých až světle růžových okvětních listů. Květinová koróna je dutá a rozšířená, v ní se skrývají tyčinky. Samičí část se pak nachází v dolní části květenství. Obsahuje žlutý chomáč květin – jeho úkolem je umožnit převod semen větrem.
Výskyt ambrosie
Svůj původ má tato bylina zejména v Jižní Americe, najít ji ale můžeme v Americe Severní. Svědčí jí zejména tropické a subtropické pásmo. Roste hlavně na bahnitých březích řeky v pobřežních oblastech, andských údolích a na okraji lesů. Najít ji tedy můžeme v Peru, Ekvádoru, Brazílii, Argentině, ale také ve Spojených státech amerických a Panamě. V Evropě se vyskytuje jako planá bylina v travnatých oblastech, a dokonce u měst.
Historie rostliny
Indiáni v jižní části pobřežní oblasti Peru tuto rostlinu hojně používají na různé neduhy. Španělští dobyvatelé tohoto území popsali rostlinu jako: „Stonek je dlouhý ve tvaru hole, popelových barev s malými lístky a bílými květy. Indiáni ji vždy nosí s sebou i na cesty – používají je k léčbě různých onemocnění.“ Indiáni využívali jak léčebné účinky této rostliny, tak také při rituálech spojených s pohřbem.
Použití ambrosie
V některých druzích absinthu je přídavek této rostliny. Ambrosie peruánská má ale i zdravotní účinky na lidské zdraví:
Protizánětlivé účinky
Ambrosie brání vzniku zánětů a některých druhů rakovin. Kašička připravená z listů se používá na různá zarudnutí a vyrážky na pokožce. V kombinaci s vepřovým sádlem se používá také na otoky dolních končetin.
Antirevmatikum
Velmi dobré účinky dosahovala ambrosie také v léčbě revma a náhlých křečí. Užitečná je tato bylinka i při bolesti kloubů.
Trávicí potíže
Na bolesti břicha a menstruační bolesti se připravují listy smažené v mandlovém oleji. K odstranění střevních parazitů umístěte pár kapek odvaru ambrosie na kostky cukru. Semena této rostliny můžete také smíchat s medem a užívat dvakrát denně (jedna porce je cca 20-30 zrn).
Dýchací potíže
Ambrosii můžete využít také v případě, že trpíte kašlem, bronchitidou a astmatem, proto je dobré mít tuto bylinu při ruce v období chřipek.
Odpuzování hmyzu
Díky svému silnému aroma používali původní peruánské kmeny tuto bylinu také na odpuzování hmyzu.
Bolesti hlavy
Odvar nebo čaj z ambrosie se velmi často používá také proti migrénám, bolestem hlavy či na další neurózy (hysterie či nervové problémy).
Vedlejší účinky
Vysoký obsah alergenů vede ke zvýšené pozorností u lidí, kteří mají zvýšenou citlivost na některou z obsažených látek. Mezi složky této rostliny patří plagiochilin A, I a R, damsin a concertin, alkaloidy, esenciální oleje, monosacharidy, inulin, flavony a další.
Dávkování
Jako antirevmatikum je potřeba smíchat 10 g této rostliny s litrem vody a podávat jako infuzi. Mnohem snadnější použití je však ve formě čaje – 3-4 šálky denně, používáme zevně na postižená místa. V případě nervových, zažívacích či dýchacích potíží vypijte tři šálky tohoto čaje denně.
Ambrosie peruánská
I když je ambrosie peruánská velmi užitečná bylina se značnými zdravotními přínosy, obyvatelé Severní Ameriky se jí spíše snaží zbavit – její pyl u nich vyvolává alergické reakce. My si ale můžeme tuto rostlinu užít jako sušenou v chutném čaji a užívat si zdravotních výhod, které nám poskytuje bez nežádoucí „pylové horečky“.